See evali on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "en",
"3": "EVALI"
},
"expansion": "English EVALI",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "< English EVALI",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "evali",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evalit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evali",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evalit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evalit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evalien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaleiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaleitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaleja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaliin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaliksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evaleiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evalitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "evalein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "evalini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evalini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evalini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evalini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evalieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaleideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaleitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaliani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaliini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaliltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evaleikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evalittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "evalisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evalisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evalisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evalisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaliesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaleidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaleittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaliasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaliisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaliltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaliksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evaleiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evalittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "evalimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evalimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evalimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evalimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaliemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaleidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaleittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaliamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaliimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaliltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaliksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evaleiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evalittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "evalinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evalinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evalinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evalinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evalienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaleidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaleittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaliinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaliltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaliksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evaleiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evalittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "evalinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evalinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evalinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evalinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaliensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaleidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaleittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaliaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaliansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaleitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evalissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaleissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evalistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaleistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaliinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evalillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaleillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaliltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaliltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaleiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evalillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaleillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evalinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaleinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evaliksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evaleikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evaleiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evalittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evalittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaleittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaleinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "evali",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "evali",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "eval",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-paperi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish paperi-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Pathology",
"orig": "fi:Pathology",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"EVALI, vaping-associated pulmonary injury, e-cigarette or vaping use associated lung injury (umbrella term used to describe lung diseases associated with the use of vaping products)"
],
"id": "en-evali-fi-noun-QamxlCnP",
"links": [
[
"pathology",
"pathology"
],
[
"EVALI",
"EVALI"
],
[
"vaping",
"vaping"
],
[
"associated",
"associated"
],
[
"pulmonary",
"pulmonary"
],
[
"injury",
"injury"
],
[
"e-cigarette",
"e-cigarette"
],
[
"use",
"use"
],
[
"lung",
"lung"
]
],
"raw_glosses": [
"(pathology) EVALI, vaping-associated pulmonary injury, e-cigarette or vaping use associated lung injury (umbrella term used to describe lung diseases associated with the use of vaping products)"
],
"topics": [
"medicine",
"pathology",
"sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈeʋɑli/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞ʋɑ̝li]"
},
{
"rhymes": "-eʋɑli"
}
],
"word": "evali"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "en",
"3": "EVALI"
},
"expansion": "English EVALI",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "< English EVALI",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "evali",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evalit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evali",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evalit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evalit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evalien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaleiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaleitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaleja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaliin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaliksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evaleiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evalitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "evalein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "evalini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evalini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evalini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evalini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evalieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaleideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaleitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaliani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaliini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaliltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evaleikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evalittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "evalisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evalisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evalisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evalisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaliesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaleidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaleittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaliasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaliisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaliltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaliksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evaleiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evalittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "evalimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evalimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evalimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evalimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaliemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaleidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaleittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaliamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaliimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaliltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaliksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evaleiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evalittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "evalinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evalinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evalinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evalinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evalienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaleidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaleittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaliinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaliltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaliksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evaleiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evalittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "evalinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evalinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "evalinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evalinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaliensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaleidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaleittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaliaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaliansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaleitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evalissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaleissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evalistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaleistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaliinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evalillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaleillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaliltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaliltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaleiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evalillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaleillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "evalinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evalinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaleinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "evalikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evaliksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "evaleikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evaleiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "evalittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evalittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "evaleittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "evaleineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "evaleinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "evali",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "evali",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "eval",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-paperi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish paperi-type nominals",
"Finnish terms borrowed from English",
"Finnish terms derived from English",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/eʋɑli",
"Rhymes:Finnish/eʋɑli/3 syllables",
"fi:Pathology"
],
"glosses": [
"EVALI, vaping-associated pulmonary injury, e-cigarette or vaping use associated lung injury (umbrella term used to describe lung diseases associated with the use of vaping products)"
],
"links": [
[
"pathology",
"pathology"
],
[
"EVALI",
"EVALI"
],
[
"vaping",
"vaping"
],
[
"associated",
"associated"
],
[
"pulmonary",
"pulmonary"
],
[
"injury",
"injury"
],
[
"e-cigarette",
"e-cigarette"
],
[
"use",
"use"
],
[
"lung",
"lung"
]
],
"raw_glosses": [
"(pathology) EVALI, vaping-associated pulmonary injury, e-cigarette or vaping use associated lung injury (umbrella term used to describe lung diseases associated with the use of vaping products)"
],
"topics": [
"medicine",
"pathology",
"sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈeʋɑli/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞ʋɑ̝li]"
},
{
"rhymes": "-eʋɑli"
}
],
"word": "evali"
}
Download raw JSONL data for evali meaning in All languages combined (21.4kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.